Fotowoltaika - nareszcie jestem niezależny energetycznie - Prime Energy

06/05/2024

Autor: Iga Krzempek, HR Biznes Partner

Co to jest fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna inaczej nazywana fotowoltaiką (PV) wykorzystuje zjawisko fotowoltaiczne, które polega na wytwarzaniu energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne zwane również panelami słonecznymi to krzemowe płyty, które coraz częściej widzimy na dachach domów, firm oraz jako większe instalacje na gruncie czyli farmy fotowoltaiczne.

Od kilku lat możemy zauważyć wyraźny wzrost w korzystaniu z instalacji fotowoltaicznych a od 2015r. w Polsce dokonał się wyraźny rozwój rozwiązań, mających na celu pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych. Aktualnie coraz więcej właścicieli domów oraz przedsiębiorców skutecznie obniża swoje rachunki za energię elektryczną i prawie całkowicie uniezależnia się od wysokich cen za prąd. Dzięki fotowoltaice przedsiębiorca, właściciel domu przestaje być tylko konsumentem prądu a staje się jego producentem i odbiorcą jednocześnie. W ten sposób redukuje swoje koszty za energię do 95% przez 40-50 lat. Ponadto, właściciel domu czy firmy stosuje ekologiczne rozwiązanie i jednocześnie wspiera bardziej czyste środowisko dla siebie i przyszłych pokoleń.

Jakie mam korzyści z instalacji fotowoltaicznych?

Panele fotowoltaiczne nie tylko znacząco obniżają moje rachunki za prąd, lecz również pozwalają przechować energię w sieci i odebrać np. w okresie zimowym, kiedy zużycie energii jest większe. Energię oddaną do sieci przedsiębiorca, właściciel domu może wykorzystać do 2 lat. Poprzez fotowoltaikę właściciel domu zwiększa wartość swojej nieruchomości, dzięki czemu jej późniejszy wynajem lub sprzedaż są bardziej korzystne.

Fotowoltaika jest rozwiązaniem na długie lata, ponieważ promienie słoneczne docierają wszędzie, a więc każda lokalizacja jest dobra na montaż paneli. Należy zwrócić uwagę na brak zacienienia w miejscu montażu i ustawienie paneli w kierunku południowym.

Aby każdy właściciel domu mógł szybciej cieszyć się swoją niezależnością energetyczną może skorzystać z dofinansowania „Mój Prąd” w wysokości do 5000zł na instalację od 2 kW do 10 kW, które może pokryć częściowo koszty instalacji. Każdy właściciel domu jednorodzinnego może również skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej, która dopuszcza odliczenie urządzeń produkujących energię odnawialną w tym np. instalację fotowoltaiczną w zeznaniu PIT.

 

Jakie wybrać panele?

Dostępne są:

Ogniwa monokrystaliczne, które charakteryzuje najwyższa sprawność oraz żywotność, ale i wyższa cena, ponieważ są produkowane z pojedynczego kryształu krzemu, pociętego na niewielkie części. Po upływie 25-30 lat tracą tylko ok. 15-17% mocy i nadal działają. Występują w kolorze czarnym.

Ogniwa polikrystaliczne – koszt ich produkcji jest niższy niż paneli monokrystalicznych, co wpływa na ich niższą cenę. Trwałością zbliżone są do paneli monokrystalicznych. Są zbudowane z wielu mniejszych kryształów krzemu. Ich niższa cena oznacza jednak nieco mniejszą sprawność o ok. 14-16%. Odznaczają się niebieską barwą oraz charakterystyczną poświatą przypominającą szron, którą tworzą wyraźnie zarysowane kryształy krzemu.

Na co jeszcze mam zwrócić uwagę?

Obecnie na rynku powstało wiele firm, które sprzedają i montują na dachach instalacje fotowoltaiczne a przedsiębiorca, właściciel domu, który korzysta z paneli fotowoltaicznych oszczędza znacznie na rachunkach i również inwestuje w instalację, która ma służyć przez wiele, wiele lat. Dlatego warto jest wybrać profesjonalną firmę, która przygotuje rzetelną, kompleksową analizę wydatków, ponieważ na koszt inwestycji wpływa nie tylko cena paneli, ale również: przewody, odpowiednie zabezpieczenia, systemy mocowania, wykonanie projektu, montaż, jakość materiałów i obsługi. Na ostateczną kwotę instalacji wpływa także stopień trudności jej założenia oraz indywidualne zapotrzebowanie klienta na energię.

Pamiętajmy – Nie najtaniej, ale aby służyło jak najlepiej i jak najdłużej!

Inne wpisy z tej kategorii

Fotowoltaika jako świadomy sposób budowania lepszego otoczenia do życia dla kolejnych pokoleń

Nasi przodkowie zawsze żyli w zgodzie z naturą i w poszanowaniu dla swojego otoczenia. Już przed wiekami ludzie byli także przekonani o wielkiej mocy Słońca i zastanawiali się jak tę moc wykorzystać. Pierwsze udane eksperymenty z wykorzystaniem energii słonecznej oscylują na rok 1839, wtedy młody francuski fizyk Alexandre-Edmund Becquerel stworzył pierwsze ogniwo słoneczne z selenu. Amerykanie nie pozostali dłużni i w 1884 roku Charles Fritts stworzył i zainstalował na budynku pierwszy panel słoneczny z selenu pokrytego złotem, który jednak był zbyt drogi w użytkowaniu. Po latach badań, Russell Ohl w 1941 roku stworzył pierwsze ogniwo słoneczne z krzemu, który jest wykorzystywany do produkcji współczesnych paneli fotowoltaicznych.

 

Ekologia

Fotowoltaika – rozwiązanie na zwiększenie moich domowych oszczędności

Chyba każda osoba w swoim życiu nieraz zastanawiała się: w czym najlepiej ulokować kapitał? Samo ulokowanie kapitału przecież nie jest problemem – rozwiązań jest wiele. Ale które wybrać, abym mógł jeszcze go powiększyć? Sam stałem niedawno przed tym dylematem.

W ostatnich tygodniach większość z nas ma trochę więcej czasu. Spędzamy go na najróżniejsze sposoby czego przykładem jest mnóstwo filmików pojawiających się na mediach społecznościowych, nakręconych podczas „nudy na kwarantannie”.  W tym samym czasie wiele osób wszczęło bardziej owocne działania i zaczęło analizować możliwości lepszego zabezpieczenia swojej przyszłości finansowej.

 

 

Ekologia