Jak przestać płacić za energię bierną? - Prime Energy

04/03/2024

Marta Stachura

Dowiedz się jak zredukować do 0 zł zbędne koszty w Twojej firmie!

 

Energia bierna stanowi nieodłączny element każdej instalacji elektrycznej. W sieci elektrycznej zawsze istnieje pewna ilość energii biernej, aby układ działał poprawnie, a dystrybutorzy wymagają od odbiorców utrzymania jej odpowiedniego poziomu. Energia bierna to rodzaj energii, który nie przekształca się w pracę, jak ma to miejsce w przypadku energii czynnej, ale jest niezbędny do działania niektórych urządzeń. Jednak z perspektywy sieci elektrycznej energia bierna jest uznawana za niekorzystną, ponieważ prowadzi do obniżenia sprawności linii i transformatorów (spowodowane większym prądem w obwodzie elektrycznym).

Wyróżniamy dwa główne rodzaje energii biernej:

  • energię bierną indukcyjną – często nazywaną energią bierną pobraną
  • energię bierną pojemnościową – inaczej nazywaną energią bierną oddaną.

 

Opłaty za energię bierną pojemnościową powinny być zerowe, natomiast energia bierna indukcyjna powinna być proporcjonalna do energii czynnej zgodnie z tangensem fi, zwykle ustalonym na 0,4.

 

PRZEKROCZENIE TEGO STOSUNKU SKUTKUJE NALICZANIEM „KARY”.

Czym jest kompensacja energii biernej?

W sieci elektrycznej zawsze istnieje pewna ilość energii biernej a dystrybutorzy wymagają od odbiorców utrzymania jej odpowiedniego poziomu.

Opłaty za energię bierną pojemnościową powinny być zerowe, natomiast energia bierna indukcyjna powinna być proporcjonalna do energii czynnej zgodnie z tangensem fi, zwykle ustalonym na 0,4.

Przekroczenie tego stosunku skutkuje karą.
W przypadku niezgodności z umową można zastosować kompensatory mocy biernej, takie jak kondensatory lub dławiki.

Kompensacja polega na wprowadzeniu do sieci odpowiedniej mocy biernej indukcyjnej lub pojemnościowej, sterowanej automatycznie przez regulator mocy biernej.

 

Jak sprawdzić, czy mam zbyt wiele energii biernej?

Możesz spodziewać się wyższych opłat za energię bierną jeśli korzystasz w swojej firmie m. in. z:

– Urządzeń produkcyjnych z silnikami

– Sprężarek

– Windy

– Oświetlenia LED-owego

– Serwerów i dużej ilości komputerów

– Dużej powierzchni budynku / budynku wielopiętrowego (długie linie kablowe ukryte w ścianach również sprzyjają krążeniu większej ilości energii biernej)